You don’t know what to eat. You say it’s too expensive to eat healthy, and you say it takes too long to make sure you are eating healthy. I’m going to make this one of my shortest blog posts and get straight to the point. I’m not a Registered Dietitian, but I’m going to give you the easiest shopping list to make sure you get exactly what you need as far as nutrition, to make gains with your goals. If you have a Fresh and Easy around, then you are in luck. If you don’t, these things can be gotten in your own grocery stores, you’ll just have to do a little bit of searching around, but everything can be purchased at any grocery store.

Here’s your list: Group A 1. Pre-Cooked All White Chicken Meat- Any Flavor $5-6 2. Eggs- $3 a dozen 3. Turkey Chili-$2 a can 4. Canned Tuna in Water- $1.00 a can Group B 5. Pre-Washed Spinach $3 6. Apples-$2/pound 7. Bananas- $.99/pound Group C 8. Pre-Cooked Brown Rice- $1.50-$2.00 package 9. Pre-Cooked Quinoa- $1.50-$2.00 package 10. Raw Almonds- $5.00 bag Misc. 11. Mustard, Sweet Chili Sauce, Hot Sauce, Balsalmic Vinagrette, Lemon Pepper, Cayenne, Salsa. Various Prices There’s your list. You have proteins with the chicken, tuna, eggs, and turkey chili, carbs, with the fruit, quinoa and rice, and fats with your tuna, eggs, and almonds. The fact that I am only listing one vegetable may have some people raising their eyebrows, but be honest with yourself and answer how many vegetables you have eaten in the past couple days. For the majority of you, the answer is zero, so this will be a step in the right direction. Now, what do you do with all this stuff? Simple. You take one food from Group A, B and C each meal. Get as much variety as you can. Then with the misc. group, you use that to season your foods. If you want to add a little mustard to your tuna and brown rice with spinach, you do that. This isn’t a total all out plan, but it will give you people who think you are clueless, some guidelines on WHAT you should be eating. If you can stick to these exact things, each meal should take you no longer than five minutes to make, and should provide all aspects of nutrition. If you can’t take five minutes to prepare your food, instead of waiting 20 when you go and buy something to eat at a restaurant, you need to reassess your priorities. Hope this helps. If you want more information on how to work this out in your nutrition plan. I’m only an email away at tony@tonycress.com